Aplikacija Spirale (intrauterini uložak) je vid kontracepcije (zaštite) koji predstavlja uspešan metod za kontrolu rađanja. Pre nego što se žena odluči za postavljanje spirale potrebno je da obavi detaljan ginekološki pregled. Bitno je da su nalazi briseva - PAPA test, vaginalni i cervikalni bris uredni, odnosno da ne postoji neka vrsta infekcije.
Postoje različite vrste spirala: sa metalima - bakar, zlato, srebro i spirala koja sadrži hormon progesteron. Osim kao metod kontracepcije, spirala se koristi kod obilnih menstrualnih krvarenja i kod žena kod kojih postoje miomi (benigni tumori).
Kao svojevrstan metod kontracepcije i terapije, spirala, bilo da je reč o hormonskoj ili bakarnoj, se može aplikovati:
- Kod žena, koje ne žele da koriste hormonsku kontraceptivnu terapiju odnosno antibebi pilule
- Posle porođaja, u periodu laktacije i dojenja
- Kao dugotrajnu zaštitu od neželjene trudnoće
- Kod neregularnih ili produženih menstrualnih krvarenja
- Mioma
Stanja kod kojih je aplikacija spiralne apsolutno kontraindikovana su:
- Trudnoća
- Karcinom grlića materice ili materice
- Neobjašnjena vaginalna krvarenja
- Alergijske reakcije na neku od komponenta spirale (bakar) ili kod Vilsonove bolesti
- Neki od oblika anomalija materice
- Vaginalna infekcija
Spirala u organizmu može ostati do 5 godina. Može se postaviti i posle porođaja. Neophodan je kontrolni pregled kod ginekologa jednom godišnje. Ukoliko žena primeti neke od znakova infekcije, odmah treba da dođe na pregled. Bitno je naglasiti da spirala ne predstavlja zaštitu od polnih bolesti.
Aplikovanje spirale obavlja ginekolog posle pregleda. Sama procedura nije bolna, jedino je malo neprijatna. Radi se bez anestezije i traje nekoliko minuta. Preporuka za ovu proceduru je drugi ili treći dan menstruacionog ciklusa.
Postupak aplikacije spirale započinje najčešće ginekološkim pregledom. Poželjno je pre procedure aplikacije osim pregleda i ultrazvuka, obaviti Papanikolau test, kao i vaginalni i cervikalni bris, kako bi se izbegla mogućnost postojanja neke vrste infekcije, kao i moguće trudnoće. Nakon dobijenih rezultata, Vaš ginekolog će odrediti termin aplikacije spirale, kao i vrstu spirale. Preporučeno je da se procedura obavlja početkom menstrualnog krvarenja, tj 2-3 dana ciklusa, jer je grlić materice u tom periodu najviše otvoren. Takođe ukoliko se spirala aplikuje tokom menstrualnog krvarenja, njen efekat tj delovanje počinje neposredno nakon aplikacije. U suprotnom, naročito hormonskoj spirali, potrebno je i do 7 dana za početak ispoljavanja efekata.
Bilo da je reč o bakarnoj ili hormonskoj tj progesteronskoj spirali, prednosti su sledeće:
- Efikasna dugoročna kontracepcija, najmanje 5 godina
- Jednostavne su za održavanje, tj ne može Vam se desiti da zaboravite da ih koristite, kao što je slučaj sa tabletama
- Dugoročno su jeftinije od bilo koje druge vrste kontracepcije
- Mogućnost trudnoće, nakon ekstrakcije, tj uklanjanja spirale se povećava
- Gestagena spirala ima dodatnu prednost, što smanjuje menstrualno krvarenje odnosno neprijatne tegobe pre i tokom menstrualnog ciklusa
Iako danas postoji mnogo različitih kontraceptivnih medtoda, spirala i dalje predstavlja zlatni standard tj jednu od najsigurnijih načina. Podaci pokazuju da je u prvoj godiniod ugradnje, rizik od neželjene trudnoće manji od 1 u 100 žena.
Aplikacija spirale - kontrola rađanja