Korekcija stidnih usana (labija) je hirurška procedura koja podrazumeva promenu veličine i oblika, ali i krajnjeg izgleda stidnih usana vagine. Ova hirurška procedura poznata je i pod nazivom
labioplastika i postaje sve popularnija tokom godina, a razlozi zbog kojih se sve više žena odlučuje na ovaj estetski korak su mnogobrojni.
Sve veća popularnost hirurške korekcije stidnih usana
Jedan od razloga zašto je labioplastika postala toliko popularna je zbog kulturnog pomaka ka pozitivnosti tela i ljubavi prema sebi. Ženama je ugodnije da otvoreno razgovaraju o svojim telima i traže procedure koje im mogu pomoći da se osećaju sigurnije i lepše u svojoj koži. Pored estetskih razloga koje mogu uticati na samopoštovanje i zadovoljstvo žena, nije redak slučaj da se sve veći broj žena odlučuje na ovu invanzivnu estetsko – hiruršku proceduru, jeste fizička nelagodnost koju neke žene doživljavaju zbog uvećanih stidnih usana. Postojanje uvećanih stidnih usana može izazvati trljanje, iritaciju i nelagodnost tokom aktivnosti kao što su vežbanje, seksualni odnos i nošenje uske odeće. Smanjenjem veličine stidnih usana, žene mogu ublažiti ove simptome i poboljšati kvalitet života.
Pored toga, poboljšanje seksualne funkcije je još jedan od razloga zbog koga se žene odlučuju na korekciju stidnih usana. Kada su stidne usne uvećane, to može učiniti seksualni odnos neprijatnim ili čak bolnim, a smanjenje njihove veličine može poboljšati seksualni osećaj i zadovoljstvo. Ovo može biti posebno korisno za žene koje su doživele porođaj ili drugu traumu vaginalnog područja.
Kako izgleda tok hirurške procedure korekcije stidnih usana?
Hirurška procedura kojom se pristupa procesu korekcije labija, izvodi se ambulantno i može se obaviti pod lokalnom anestezijom ili opštom anestezijom, u zavisnosti od preferencija pacijenta i preporuke hirurga.
Prvi korak u proceduri labioplastike je konsultacija sa kvalifikovanim i iskusnim plastičnim hirurgom. Tokom ove konsultacije, hirurg će pregledati postojeće labije pacijentkinje i razgovarati o razlozima zbog kojih se pacijentkinja odlučila na ovaj korak kao i o brigama koje su vezane za sam postupak. Na osnovu pregleda, hirurg će razmotriti potencijalne rizike i prednosti postupka i razgovarati o različitim tehnikama koje se mogu koristiti za postizanje željenih rezultata.
Kada pacijent odluči da nastavi sa procedurom, dobiće uputstva o tome kako da se pripremi za operaciju. Ovo može uključivati izbegavanje određenih lekova ili hrane, ali i prestanak pušenja. Izbegavajte hranu, piće i biljne dodatke koji mogu povećati rizik od krvarenja i modrica. Preporučuje se da ne konzumirate aspirin, ibuprofen, razređivače krvi, vitamin E, omega-3 kiseline, riblje ulje i alkohol.
Na dan operacije pacijentkinja prima anesteziju, a hirurg će, nakon što anestezija počne da deluje, napraviti rezove na stidnim usnama. Hirurg će zatim ukloniti višak tkiva i preoblikovati stidne usne kako bi postigao željenu veličinu i oblik. Rezovi se zatim zatvaraju rastvorljivim šavovima.
Koje je vreme oporavka nakon izvšrene korekcije stidnih usana
Vreme oporavka nakon korekcije labija, odnosno labioplastike, može da varira u zavisnosti od obima procedure i individualnog procesa zarastanja kod pacijentkinje. Pored mogućeg otoka i modrica koje se mogu pojaviti, tokom prvih nekoliko dana nakon procedure, pacijentkinjama se savetuje da se odmaraju i izbegavaju bilo kakve naporne aktivnosti, nošenje uske odeće, korišćenje tampona i seksualne aktivnosti najmanje šest nedelja nakon operacije.
Tokom prve nedelje nakon operacije, sasvim je normalno da se pojavi iscedak praćen krvlju i svrab u intimnom području. Ovo područje je nakon operacije posebno osetljivo tako da je moguće da osetite i peckanje prilikom mokrenja, nelagodnost, bol i umor nekoliko dana do nekoliko nedelja nakon operacije jer se u tom periodu Vaše telo oporavlja. Potpuni povraćaj normalnog osećaja u vaginalnom predelu vratiće se u periodu od nekoliko nedelja do nekoliko meseci, zavisno od toka oporavka.
Većina pacijenatkinja je u mogućnosti da se vrati na posao i nastavi sa normalnim svakodnevnim aktivnostima u roku od nedelju ili dve nakon operacije, u zavisnosti od njihovog individualnog procesa zarastanja. Međutim, važno je izbegavati sve aktivnosti koje mogu da izazovu pritisak ili opterećenje na hirurško područje, posebno vežbanje i fizičku aktivnost koje mogu pogoršati otok.
U postoperativnom oporavku važno je pridržavati se upustva svog hirurga o postoperativnoj nezi kako bi se obezbedio siguran i uspešan oporavak. Ovo može uključivati redovne kontrole kod hirurga, naknadne preglede za praćenje napretka zarastanja i postepen povratak normalnim aktivnostima.
Koje su prednosti korekcije labija
Korekcija labija može pružiti značajne prednosti za neke žene koje doživljavaju nelagodnost ili nezadovoljstvo izgledom svojih labija. Neke od potencijalnih prednosti labioplastike uključuju:
- Povećana udobnost: Žene koje osećaju nelagodnost ili bol tokom fizičkih aktivnosti, kao što su vežbanje ili seksualni odnos, zbog uvećanih ili asimetričnih usana mogu pronaći olakšanje kroz labioplastiku.
- Poboljšana higijena: Ženama koje imaju uvećane usne može biti teško da održavaju dobru higijenu, što može dovesti do infekcija i drugih zdravstvenih problema. Labioplastika može poboljšati higijenu i smanjiti rizik od infekcije.
- Poboljšano samopouzdanje: Žene koje su samosvesne u pogledu izgleda svojih labija mogu iskusiti povećanje samopouzdanja i samopoštovanja nakon labioplastike.
- Povećano seksualno zadovoljstvo: Žene koje imaju uvećane usne mogu iskusiti nelagodnost tokom seksualne aktivnosti, što može negativno uticati na njihovo seksualno zadovoljstvo. Labioplastika može pomoći da se poboljša seksualno zadovoljstvo uklanjanjem viška tkiva i poboljšanjem ukupnog izgleda genitalija.
Važno je napomenuti da odluku o podvrgavanju ovoj hirurškoj proceduri treba doneti pažljivo i nakon pažljivog razmatranja potencijalnih koristi i rizika. O svemu tome možete razgovarati sa stručnim timom Poliklinike Gracia Medika koji će odgovoriti na sva Vaša pitanja.