Primena lasera u fizikalnoj terapiji - laseroterapija
Laser je jedan od nezaobilaznih savremenih aparata koji se vec dugo primenjuje u medicine. Laseroterapija u fizikalnoj terapiji koristi se kao procedura u lečenju povreda, bolnih stanja, ali i neuroloških oboljenja kao bezbolni neinvanzivni metod koji daje efikasne rezultate.
Korišćenje lasera odnosi se na upotrebu pojačane svetlosti kroz stimulisanu emisiju zračenja. Primena lasera u medicine prisutna je oko trideset godina unazad.. Danas je laser nezamenjivo sredstvo koje se koristi u različitim granama medicine-od hirurgije, preko fizikalne medicine, pa do dermatologije. Laseroterapija koja se primenjuje u fizikalnoj medicine zauzela je svoje mesto veoma visoko na listi nezaobilaznih metoda lečenja bolnih stanja i različitih mišićno-koštanih povreda. Razlog tome jeste što laserski zraci različitih talasnih dužina prodiru kroz slojeve kože i duboko dopiru do oštećenih tkiva. Oštećena tkiva reaguju na lasersku stimulaciju. Laserski zraci lociraju oštećene ćelije, ne utičući na zdrave koje se nalaze u okolini, a stimulacija direktno doprinosi ubrzanom oporavku nakon povreda, kao i poboljšanju stanja.
Laseroterapija je nezaobilazna procedura za tretiranje različitih bolnih stanja. Dejstvo laseroterapije u velikoj meri zavisi od snage lasera, odnosno od primenjene doze laserske energije, zato je veoma važno da pregled, dijagnostiku i terapiju određuje stučno lice-lekar specijalista kako biste dobili maksimalne efekte laseroterapije.
Indikacije za primenu lasera:
- mišićne rupture
- tendinopatije
- istegnuće ligamenata
- petni trn, epikondilitis
- artritis kolena, artritis malih zglobova
- smrznuto rame
- bol u vratu
- bol u donjim leđima
Efekti koji se ostvaruju laseroterapijom:
* analgetski efekat
* stimulativni efekat-pozitivan uticaj na regeneraciju kože, kosti, perifernih nerava, kao i mišićnih vlakana
* protivupalni efekat
Laseroterapija počinje postavljanjem plastične sonde koja emituje laserske zrake na bolnu, povređenu regiju ili akupunkturne tačke. Broj laseroterapija zavisi od indikacije, a nakon propisane serije terapija dolazi do poboljšanja bolnih ili povređenih regija koje su tretirane laserom. Lekar specijalista preporučuje broj terapija, kao i razmak između laseroterapija, a u zavisnosti od oboljenja broj samostalnih terapija se kreće od 4 do 15 tretmana kada su u pitanju hronična oboljenja ili teške povrede.
Laser predstavlja primenu laserske svetlosti na akupunkturne tačke ili bolne tačke. Tretman je potpuno bezbolan.
Kontraindikovana je primena lasera u trudnoći na predeo oko uterusa, na područja očiju i štitne žlezde.
Nakon serije terapija laserom dolazi do smanjenja bola, do brže redukcije zapljenskih procesa, smanjuje se otok, povrede i prelomi se brže regenerišu što dovodi do oporavka.
Naziv LASER je skraćenica (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation), što znači pojačanje svetlosti pomoću stimulisane emisije zračenja.
Razlika laserskog zračenja u odnosu na osobine prirodne svetlosti i mnogih drugih izvora svetlosti je u odnosu na sledeće osobine: usmerenost, monohromatičnost i koherentnost laserskog zračenja.
Savremena medicina se ne može zamisliti bez upotrebe lasera, za kojima je interesovanje sve veće što dovodi do širenja terapijskih indikacija i prisustva različitih modela uređaja, koji se zasnivaju na istim fizičkim principima.
Laseroterapija ima odlične rezultate kod stanja kao što su:
- sportske povrede
- bolovi u vratnom i lumbalnom delu kičme.
- sindrom bolnog ramena.
- artritis i artroze.
- neuralgije.
- povrede ligamenata, tetiva, mišića.
- zapaljenske reumatske bolesti (reumatoidni artritis, giht...)
- rane koje sporo zarastaju.
- opekotine.
PREDNOSTI LASEROTERAPIJE: - brzo i značajno smanjuje bolove. - vreme lečenja pacijenata kraće traje. - primenjuje se u akutnoj fazi jer ne zagreva tkiva (atermička procedura). - izraženo regenerativno dejstvo mišića, kostiju, perifernih nerava, kože. |
Primena Lasera u Fizikalnoj Terapiji Laseroterapija
Kontraindikacije za primenu lasera:
- krvarenja
- trudnoća
- maligne bolesti
- febrilna stanja
- epilepsija
BROJ TERAPIJA ZA SVAKOG PACIJENTA POSEBNO ODREĐUJE FIZIJATAR POSLE OBAVLJENOG KLINIČKOG PREGLEDA I POSTAVLJENE DIJAGNOZE |