Ultrazvučni pregled mekih tkiva - bezbolna metoda
Ultrazvuk mekih tkiva
▪ Ultrazvučni pregled mekih tkiva je neinvazivna dijagnostička metoda kojom se uz pomoć sonde i gela (koji se postavljaju na ispitivani deo tela), putem ultrazvučnog aparata na ekranu prikazuju i analiziraju meka tkiva: mišići različitih regija, potkožno masno tkivo, limfne žlezde, nervi.
▪ Ultrazvuk mekih tkiva treba uraditi u sledećim slučajevima:
▫ različite povrede mišića (rupture, distenzije...).
▫ kada je prisutna tečnost u mišićima .
▫ pojava izraslina i otoka.
▫ bol.
▫ promenjena boja kože.
▪ Analiza mekih tkiva omogućava posmatranje morfologije, procenu težine povreda, izrasline i njihovu vaskularizaciju, uvid u patološko izmenjena stanja mekih tkiva.
▪ Pregled u proseku traje između 15-30 minuta.
▪ Pre pregleda nije potrebna nikakva priprema pacijenta.
▪ Metoda nije škodljiva i može se ponavljati više puta u zavisnosti od potrebe, što utvrđuje lekar posle obavljenog pregleda.
Živimo ubrzanim životom koji može dovesti do različitih promena u mekom tkivu u organizmu, uključujući mišiće, tetive, ligamente i vezivno tkivo. Nedostatak fizičke aktivnosti, loša ishrana, stres, prekomerna telesna težina i drugi faktori mogu uticati na zdravlje i funkciju mekog tkiva, što može dovesti do različitih zdravstvenih problema.
Nedostatak fizičke aktivnosti, na primer, može dovesti do gubitka mišićne mase i snage, što može uticati na funkciju mišića i povećati rizik od povreda. Loša ishrana, bogata zasićenim mastima i šećerima, može dovesti do nakupljanja masnog tkiva u organizmu, što može uticati na funkciju i zdravlje mišića, tetiva i ligamenata.
Stres takođe može uticati na zdravlje mekog tkiva, dovodeći do povećanja mišićne napetosti i povećanog rizika od povreda. Prekomerna telesna težina i gojaznost mogu opteretiti mišiće i zglobove, dovodeći do povećanog rizika od povreda i različitih zdravstvenih problema.
Preventiva
Da bi se smanjio rizik od ovih problema, preporučuje se zdrav način života koji uključuje redovnu fizičku aktivnost, uravnoteženu ishranu, smanjenje stresa i održavanje zdrave telesne težine. Takođe je važno da se povrede mekog tkiva pravovremeno leče i da se redovno obavljaju preglede kod lekara kako bi se otkrili i lečili eventualni zdravstveni problemi.
Preventiva ili lečenje mnogih bolesti biće uspešnija pomoću metode ultrazvučnog pregleda mekih tkiva.
U ovu vrstu pregleda spadaju ultrazvučni pregledi mišića, tetiva i obrisa kostiju. Metoda je veoma popularna jer ne prouzrokuje zračenje koje izaziva rendgen ili CT skeniranje. Ultrazvučne slike se snimaju u realnom vremenu. Na taj način lekari utvrđuju strukturu i prikaz stanja unutrašnjih organa. Pomoću ove metode uočava se i krv koja putem krvnih sudova prolazi kroz meka tkiva. Ovakvim pregledom možemo uočiti oštećenja hrskavice malih zglobova, ciste ili tumore mekih tkiva. Pored toga, ovom metodom možemo videti da li je pokidana ahilova tetiva ili ne, kao i da li je došlo do rupture mišića i sl. Metoda jedino nije pogodna za preglede unutrašnjosti zglobova. Unutrašnjost zgloba ne može da se vidi, zato što kost ne propušta ultrazvučni zrak.
Kada koristimo ovu metodu
Najčešće se ova metoda koristi za pregled kvržica koje se pojavljavljuju na mekom tkivu. Na taj način utvrđuje se mnogobrojne bitne informacije o:
1. Otocima mekih tkiva
2. Veličini, lokaciji, kalcifikaciji mase
3. Pokretljivosti mase
4. Promenama koje su okolne strukture izvršile na tkivo
5. lekari ovu metodu često koriste i pre obavljanja biopsija.
Takođe, ova metoda korisna je i kod:
1. povrede mišića
2. tečnosti u mišićima
3. izrasline i otoci
4. bolovi u snimanoj regiji
5. promene boje kože
Na koji način se odvija?
Za ultrazvučni pregled mekih tkiva u Poliklinici Gracija Medika nije potrebna posebna priprema. Na oblast koja se pregleda nanosi se gel koji će olakšati kretanje transduktora i omogućiće stvaranje jasnijih slika. Nanošenje ovog gela može prouzrokovati mali vid neprijatnosti zbog efekta hlađenja. Pregled traje obično od 20 minuta do pola sata. Za dobijanje rezultata i detaljnog izveštaja obično u našoj poliklinici nije potrebno više od jednog dana.
Kakve nam informacije daje ova metoda?
Da rezimiramo. Ovaj postupak se može zahtevati za pacijente koji imaju: kvržice, uvećani limfni čvorove, infekcije mekog tkiva, hematome, upale, ciste, apscese, kancerozne tumore, lipome, ganglione i sl.
Ova procedura može pružiti važne informacije kao što su:
1. veličina promene na tkivu
2. doslednost promene tkiva
3. lokacija promene
4. izgled promene
Ovo su važni detalji koji će se koristiti za dijagnozu. Većina promena na mekom tkiva (kvržice i izbočine) nisu zlokobne. Međutim, preventivni pregled su neophodni i korisni u ranoj dijagnostici bilo kojih težih oboljenja.
UZ ahilove tetive
Ultrazvučni pregled ahilove tetive je dijagnostički postupak koji se koristi za procenu stanja ove tetive. Ahilova tetiva je najveća tetiva u telu i spaja mišiće lista sa petnom kosti. Često je izložena opterećenju i može biti podložna povredama i oštećenjima, posebno kod sportista i rekreativaca (češće kod rekreativaca koji nezagrejani krenu da se bave sportom).
Ultrazvučni pregled ahilove tetive omogućava detaljnu vizuelizaciju tetive i okolnog tkiva, što omogućava lekaru da proceni stanje tetive i utvrdi eventualne povrede ili oštećenja. Ovaj pregled se obično izvodi kod pacijenata koji osećaju bol u predelu ahilove tetive ili koji imaju druge simptome kao što su otok, ukočenost ili slabost u nogama.
Tokom pregleda, pacijent leži na stomaku ili leđima, a lekar nanosi gel na području ahilove tetive i koristi ultrazvučnu sondu da dobije detaljne slike tetive. Ovaj pregled je bezbolan i neinvazivan, a rezultati su dostupni odmah nakon pregleda.
Ultrazvučni pregled ahilove tetive može pomoći u dijagnostikovanju različitih stanja, uključujući rupture tetive, upale (tendinitis), degenerativne promene i druga oštećenja. Na osnovu dobijenih rezultata, lekar može preporučiti odgovarajući tretman, koji može uključiti lekove protiv bolova, fizikalnu terapiju ili hirurško lečenje.
UZ u poliklinici gracija medika
U Poliklinici Gracija Medika sprovodimo ultrazvuk mekog tkiva kao neinvazivnu dijagnostičku proceduru, koju koristimo za procenu stanja mišića, tetiva, ligamenata, vezivnog tkiva i drugih mekih tkiva u telu. Ovaj pregled se obično izvodi kod pacijenata koji osećaju bol ili nelagodnost u predelu mekog tkiva ili imaju druge simptome kao što su otok ili ukočenost.
Sa ultrazvučnim pregledom mekog tkiva naši lekari dobijaju detaljne slike mekih tkiva i procene stanja i funkciju ovih tkiva. Ovaj pregled je bezbolan i neinvazivan, a rezultati su dostupni odmah nakon pregleda, zbog čega se ovaj pregled preporučuje za brzu procenu i preciznu dijagnozu.
Zahvaljujući ultrazvuku mekog zdravstvenog tkiva u Poliklinici Gracija Medika možemo da pristupimo dijagnostici različitih stanja, uključujući povrede, upale, degenerativne promene, tumore i druge probleme. Na osnovu dobijenih rezultata, naš lekar će vam preporučiti odgovarajući tretman, koji se sastoji ili od lekova protiv bolova, ili od fizikalne terapije, hirurškog lečenja ili drugih terapijskih opcija.
Ultrazvučni pregled mekog tkiva je brz, efikasan i precizan način da se proceni stanje mekih tkiva u organizmu. Ovaj pregled se obično izvodi u medicinskim ustanovama i klinikama, a pacijenti mogu očekivati udobnu i bezbolnu proceduru sa minimalnim rizikom od komplikacija.
Na Poliklinici Gracija Medika sve preglede možete da obavite na jednom mestu i u rekordnom vremenskom roku. Zato bolove u mišićima ne bi trebalo olako da shvatite. Zakažite pregled i vrlo brzo ćete dobiti stručnu procenu i tretman za vaš problem.
Ako imate simptome povezane sa mekim tkivom, razgovarajte sa svojim lekarom o mogućnostima ultrazvučnog pregleda mekog tkiva. Ovaj pregled može biti važan korak u dijagnostici i lečenju različitih zdravstvenih problema i pomoći vam da povratite zdravlje i funkciju mekih tkiva u organizmu.