Ultrazvuk abdomena je medicinski pregled koji koristi visokofrekventne zvučne talase za proizvodnju slika organa i tkiva u predelu stomaka. To je bezbedna i neinvazivna procedura koja može pomoći lekarima da dijagnostikuju i prate različita medicinska stanja. Ultrazvuk organa smeštenih u trbušnoj duplji ima suštinsku ulogu u lečenju brojnih stanja. Osnovna prednost korišćenja ultrazvuka jeste u njegovoj neinvazivnosti u poređenju sa drugim tehnikama snimanja kao što su CT skeniranje ili magnetna rezonanca koje mogu biti invazivnije i skupe procedure sa potencijalnim neželjenim efektima izlaganja zračenju ili kontrastnim agensima.
Šta je ultrazvuk stomaka i zašto se koristi?
Ultrazvučna dijagnostika - Ultrazvuk stomaka ili ultrazvuk abdomena je vrsta medicinskog snimanja koja koristi zvučne talase za stvaranje slika organa i struktura unutar stomaka. Ultrazvučna mašina šalje zvučne talase koji se odbijaju od unutrašnjih struktura, stvarajući sliku unutrašnjih organa na ekranu računara. Dobijene slike mogu pomoći u dijagnostikovanju niza stanja koji pogađaju trbušne organe.
Ova dijagnostička tehnika ne koristi jonizujuće zračenje ili štetne hemikalije, što ga čini bezbednom i efikasnom metodom za zdravstvene radnike da dobiju detaljne slike unutrašnjih organa. Zbog svojih prednosti, to je ključni alat u dijagnostici različitih stanja kao što su kamen u žuči, bolesti jetre i pankreatitis. Ovakav pristup pruža lekarima tačne informacije bez izlaganja pacijenata potencijalno štetnim supstancama kao što su rendgensko zračenje ili kontrastna sredstva. Štaviše, ultrazvuk abdomena se može koristiti u različitim situacijama jer ne zahteva posebne uslove kao što zahtevaju CT ili magnetna rezonanca.
Ultrazvučni pregled stomaka postaje sve popularniji zbog svoje bezbednosti i neinvanzivnosti, što sugeriše da se sve više medicinskih stručnjaka odlučuje za ovu proceduru umesto tradicionalnih alternativa kada je to moguće.
Ultrazvučni pregled stomaka se primenjuje ukoliko postoji sumnja na poremećaj rada određenih organa smeštenih u trbušnoj duplji i to:
- Creva;
- Žučne kese;
- Bubrega;
- Jetre;
- Pankreasa;
- Slezine.
Na primer, ultrazvučnim pregledom stomaka se može utvrditi uzrok bolova u stomaku ili nadimanja. Ovakav pregled može pomoći u utvrđivanju prisustva kamena u bubregu, bolesti jetre, tumora i mnogih drugih stanja.
Ultrazvuk jetre, pankreasa, slezine i žučne kese
Ultrazvuk jetre, pankreasa, slezine i žučne kese je neinvazivni pregled ultrazvukom koji može pomoći u dijagnosticiranju različitih stanja, kao što su:
- Bolesti jetre: Ultrazvuk jetre može otkriti abnormalnosti jetre kao što su masna jetra, ciroza i tumori jetre.
- Bolesti žučne kese: Ultrazvuk žučne kese može identifikovati žučne kamence, upalu žučne kese (holecistitis) i druge abnormalnosti žučne kese.
- Bolesti pankreasa: Ultrazvuk pankreasa može otkriti tumore ili ciste u pankreasu, upalu pankreasa (pankreatitis) i druge abnormalnosti pankreasa.
- Bolest slezine: Ultrazvuk slezine može otkriti povećanje ili abnormalnosti slezine, kao što su tumori ili ciste.
Kako izgleda pregled ultrazvuka stomaka?
Tokom ultrazvuka abdomena, biće potrebno da budete u ležećem položaju, pri čemu ćete ležati na leđima na stolu za pregled. Tehničar će naneti gel na predeo stomaka kako bi pomogao ultrazvučnoj sondi da glatko klizi po Vašoj koži. Tehničar će zatim pomerati sondu napred – nazad preko stomaka, snimajući unutrašnje strukture. Možda će od Vas biti zatraženo da zadržite dah na nekoliko sekundi da biste pomogli kreiranju jasnijih slika.
Pregled je bezbolan i obično traje 30 do 45 minuta. Nakon testa, tehničar će obrisati gel, a Vi ćete moći da idete kući.
Kako se pripremiti za ultrazvuk stomaka?
Priprema za ultrazvuk stomaka zavisi od specifične vrste ultrazvuka koji se izvodi. Možda će biti zatraženo da ne jedete nekoliko sati pre testa ako se ultrazvuk koristi za pregled jetre ili žučne kese. Od Vas takođe može biti zatraženo da popijete nekoliko čaša vode pre pregleda kako biste napunili bešiku ako se ultrazvuk koristi za pregled bubrega ili bešike.
Na pregledu ultrazvuka treba da nosite široku, udobnu odeću. Od vas će možda biti zatraženo da uklonite svu odeću ili nakit koji bi mogli da ometaju ultrazvučne slike.
Šta očekivati nakon završenog ultrazvučnog pregleda stomaka?
Nakon ultrazvuka abdomena, možete odmah nastaviti sa normalnim aktivnostima.
Rezultati ultrazvučnog pregleda trbušnih organa mogu varirati u zavisnosti od toga za koje potrebe se vrši, a oni mogu biti:
- Normalni rezultati: Ako na ultrazvuku sve izgleda normalno, Vaš lekar može preporučiti da ne preduzimate dalje mere.
- Abnormalnosti u organima: Ultrazvuk može pokazati abnormalnosti u radu i izgledu jetre, pankreasa, slezine, žučne kese ili drugih organa. Ove abnormalnosti podrazumevaju postojanje cisti, tumora ili drugih promena
- Blokada: Ultrazvuk može pokazati blokade u žučnim kanalima ili drugim područjima koja mogu uzrokovati bol ili nelagodnost.
- Upala: Ultrazvuk može pokazati znake upale, na primer hepatitis ili pankreatitis.
- Sakupljanje tečnosti: Ultrazvuk može pokazati nakupljanje tečnosti u stomaku, što može biti znak infekcije ili upale.
U zavisnosti od dobijenih rezultata, lekar će sa Vama razgovarati o identifikovanom stanju i dijagnozi, i u skladu sa tim napraviti plan lečenja ako je to potrebno. Primena ove neinvazivne tehnike omogućava da se na bezbedan i siguran način utvrdi poremećaj rada organa ili promena u strukturi tkiva i mišićno – skeletnog sistema, što istovremeno pruža određeni komfor prilikom pregleda i minimalnu nelagodnost.